YARA BAKIM ÜRÜNLERİ

MODERN YARA BAKIM ÜRÜNLERİ

Günümüzde bir çok farklı yara tipinde kullanılabilen çok sayıda ve özellikte yara bakım ürünleri mevcuttur. Bir çok yara eski yöntemlerle tedavi edilebilse de, bu modern yara bakım ürünleri ile hem bu iyileşme süresi kısaltılabilinir hem de hasta konforu arttırılabilinir. Sanıldığının aksine, çoğu zaman tedavi süresi ve tedavi boyunca karşılaşılabilen yan etkiler ve bu yan etkilerin yarattığı ek maliyetlerde hesaplanınca (örneğin enfeksiyon gibi), modern yara bakım ürünlerinin maliyeti arttırmadığı gösterilmiştir. Bu ürünler yara iyileşme sürecinde eksik olan basamakları tamamlar, yaranın iyileşme sürecinde takıldığı noktadan ileri doğru gitmesine yardımcı olur ve iyileşmeyi hızlandırır.

Yara bakım ürünlerinin faydaları:

1.Akıntı ve kokunun kontrolü,önlenmesi

2.Enfeksiyonun giderilmesi ve önlenmesi

3.Hızlı iyileşme sağlanması

4.Kozmetik olarak daha düzgün iyileşmenin sağlanması

5.Nemli ortam sağlamak

6.Ağrıyı azaltmak

7.Yarayı kapatarak görsel olarak hastayı rahatlatmak

Yara bakım ürününün seçimi:

Modern yara bakım ürünleri arasında her yaraya uygun tek bir ürün yoktur. Yaranın durumu, akıntı miktarı, kokusu, yeri, sebebi, hastanın yaşı, genel durumu, ekonomik durumu, yaranın hikayesi vb. bir çok sebebe bağlı olarak kullanılacak ürün değişiklik gösterir. Bu seçim profesyonel yara bakımcı tarafından yapılır.

Kullanılan malzemeler arasında filmler, hidrojeller, hidrokolloidler, köpükler, aljinatlar, gümüş gibi antibakteriyel ürünler, kollajenler, ballı ürünler, büyüme hormonu içeren ürünler veya iğneler, enzimatik debridman yapan ürünler, enfeksiyonun yaraya girişini önleyen veya yeni yara açılmasını önleyen bariyer kremler, 2’li veya 4’lü bandaj uygulamaları sayılabilinir.

Vakum Asiste Kapama (VAK)

vacli-yara-1

Yukarıda sayılan pasif kapama ürünleri dışında aktif kapama sistemleri ve uygulamalarda mevcuttur. Bunlar arasında en sık kullanılanlar hiperbarik oksijen tedavisi ve topikal negatif basınç veya vakum asiste kapamadır (VAK). Bunların dışında ozon tedavisi, lazer tedavisi, larva (kurtçuk) tedavisi, topikal oksijen tedavisi, elektrik stimülasyonu, ultrason tedavisi, kök hücre tedavisi ve jet-lavaj irigasyon sistemi sayılabilinir.

Lucilia Sineği

larva

Larva (Kurtçuk)